Bożena Żelazowska biogram

Bożena Żelazowska

Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Woj. Mazowieckiego. Z tej pozycji – po rocznym ucieraniu stanowisk – przekonała większość radnych i ocaliła przed prywatyzacją 7 mln zł na kulturę. Jako radna zasiada nadto w Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Rewizyjnej. Reprezentuje mieszkańców 8 powiatów podwarszawskich (otwocki, wołomiński, legionowski, nowodworski, warszawski zachodni, grodziski, pruszkowski, piaseczyński). We władzach PSL pow. otwockiego. Członkini Zarządu Powiatowego OSP w Otwocku. Od kilkunastu lat blisko współpracuje z Adamem Struzikiem i Januszem Piechocińskim dla dobra mieszkańców Mazowsza.

BZ pion

            Urodziła się 23 sierpnia 1970 roku. Pochodzi z małej, ale walecznej wsi Rozkoszówka (pow. hrubieszowski) na Zamojszczyźnie. W Rozkoszówce przyszedł na świat komendant obwodu hrubieszowskiego BCh, Bronisław Sowiński ps. „Sępowski”. Jej babcia Wiktoria jako dziecko przeszła gehennę pacyfikacji Zamojszczyzny w mroźnym styczniu 1943 r. Rodzice od lat prowadzą gospodarstwo rolne (7 ha). Ojciec by utrzymać troje dzieci, dopełniał rodzinny budżet z pensji kierowcy PKS. Matka udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich. Bożena Żelazowska w dzieciństwie pasała krowę, do dziś jeździ na wykopki, pomagać rodzicom. Ukończyła Wydział Politologii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jest również absolwentką kierunku „Menadżer kultury” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Jako studentka wstąpiła do Związku Młodzieży Wiejskiej, potem do PSL. Żona oficera Wojska Polskiego, syn Krzysztof studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim, córka Kasia chodzi do podstawówki. Wyznania rzymsko-katolickiego. Mieszka w Józefowie. Ma kundelka, suczka wabi się Perła.

             Bożena Żelazowska od 1994 r. pracowała z dziećmi i z młodzieżą, najpierw w roli nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie, następnie jako wychowawczyni. Od 1999 r. pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2001 r. dochodząc do funkcji wicedyrektorki tego Departamentu. Współpracuje aktywnie z muzeami, jednostkami opiekującymi się miejscami pamięci, instytucjami, szkołami i domami kultury, a także organizacjami pozarządowymi zajmującymi się upowszechnianiem kultury, popularyzacją historii i tradycji. Aktywnie wspiera OSP. Realizowane są liczne projekty, które powstały z jej inicjatywy, jak Nagroda Muzealna „Wierzba”, czy współpraca szkół połączonych wspólnym patronem: Władysławem Reymontem. A nade wszystko „Stolica Kultury Mazowsza”. To 100 tys. zł rocznie, które trafia na działania w sferze kultury w wybranym powiecie. Dzięki jej zacięciu takie wsparcie otrzymały w 2015 Nowy Dwór Mazowiecki, a w 2016 Otwock. Pełniła funkcję wiceprezesa Radia dla Ciebie. Ubezwłasnowolniona statutem (zero wpływu na program dla radiosłuchaczy, w zamian za wysoką gażę i samochód służbowy) zrezygnowała zgorszona sytuacją. Obecnie członkini Rady Programowej Polskiego Radia SA oraz TVP Warszawa. W latach 2013-2015 Zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów w randze podsekretarza stanu. Po przejęciu władzy przez PiS niezwłocznie zdjęta z funkcji. Co rzadko spotykane, została pożegnana bankietem wydanym na jej cześć przez kombatantów z Światowego Związku Żołnierzy AK, Klubu Kawalerów Virtuti Militari, Szarych Szeregów, ze Związku Kombatantów RP i BWP, Związku Powstańców Warszawskich i inne organizacje.

              Za pracę i działalność publiczną odznaczona: Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę; Brązowym Krzyżem Zasługi; Odznaką za Zasługi Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich; medalem i błękitnym beretem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ; oraz odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Poniżej zdjęcie w jakości do druku.

BZ ciezkie