PREZES PAWLAK w OSP MALCANÓW

IMG_5657

              Lało jakby aniołowie podłączyli do chmur motopompę. Właściwy dzień na powiatowy zjazd OSP pow. otwockiego. Czekając na rozpoczęcie obrad druhowie wymieniają się doświadczeniami i wspominają. Dh Waldemar Wielgołaski (prezes OSP Kąty), leniwie wypuszczając dym z papierosa, wspomina ostatnią akcję: pogoda pod psem, opadają ciemności, mrok skrywa szutrową drogę z Augustówki do Zabieżek. To dalekie rubieże gminy Osieck, przedpiekle Kołbieli, realnie ziemia niczyja. Niegdyś przy takich odludnych wykrotach czaili się zbójcy. I dziś łatwo stracić tu spore pieniądze. Idealne warunki by rozbić samochód, bo w poprzek szosy zaległa majestatyczna sosna. Długa na dobre 15 metrów (nie objedziesz), pień gruby na 45 cm (taranuj, jeśli masz spychacz przed maską). Próbuj hamować jeśli masz talent rajdowca, bo właśnie sypnął pierwszy śnieg. Taki skrzący, wirażowo-poślizgowy. Kto pierwszy wywinął piruecik z dzwonem? Szczęściem nim co do czego już uwijali się na miejscu druhowie, usuwając zawalidrogę. W ostatniej chwili.

IMG_5666IMG_5675IMG_5667

             Wiedziona ciekawością zajrzałam do garażu. Dwa wozy. Jeden z 2010, drugi rocznik 1970. Druhowie znacznie od niego młodsi majdrują kluczami w szoferce. Przydałby się nowszy, ale i tego wskrzeszą sprawne ręce.

z PawlakiemIMG_5648 - K13x18

             Tymczasem do Malcanowa (gm. Wiązowna) zjeżdżają się delegaci z jednostek, nadciągają wójtowie. Karolina Zowczak (Osieck), dh Janusz Budny (Wiązowna), dh Adam Budyta (Kołbiel), dh Stanisław Wirtek (Sobienie Jeziory). Z niepokojem czekaliśmy na prezesa Zarządu Głównego OSP dh Waldemara Pawlaka. Sobie znanym sposobem przebił się przez ścianę deszczu i dołączył do braci strażackiej. Zachęcał do dalszej pracy w pogodę i taką mokrą niepogodę, jak za oknem. Do brania odpowiedzialności za byt i mienie sąsiadów.

IMG_5643IMG_5665

               Podziękowałam za czteroletnią współpracę w zarządzie powiatowym OSP. Wiele się w tym czasie udało zrobić. Jednak z nowymi obowiązkami przewodniczącej Komisji Kultury Sejmiku Województwa, pracą zawodową i pocieszną, ale absorbującą córcią wiem, że niedostatecznie przykładałabym się do strażackich powinności. A pustych tytułów nie kolekcjonuję. Zapewniłam o dalszym wsparciu inicjatyw OSP. Bo do tego mam serce, a i czas znajdę dla kolegów druhów. Jednak stanowczo odmówiłam kandydowania do nowego zarządu. Zasiadają w nim: Mirosław Pszonka (prezes), Janusz Budny i Adam Budyta (wiceprezesi), Tomasz Wiącek prezes OSP Sobienie-Jeziory (skarbnik), Marcin Boruc wiceprezes OSP Malcanów (sekretarz). Powodzenia koledzy!

IMG_5668IMG_5659IMG_5649 - K10x15IMG_5671MOTOPOMPA ZAMIAST POMPY

Poświętne świeżym okiem postrzega patriotyzm. 11 listopada: msza, sztandary, hymn i wieńce.  Ale też nowa motopompa dla strażaków. Złożyła się na nią gmina, powiat i Samorząd Województwa. Stacjonować będzie w OSP Zabraniec, ale posłuży druhom z całej gminy.

IMG_3100IMG_3132IMG_3119 IMG_3129

–  To nowoczesna, wydajna maszyna. Dotąd musieliśmy korzystać z E-8, bardzo zawodnej, bo liczącej 50 lat – cieszy się dh Kuba Gąsior z Zabrańca. Motopompa podaje wodę na pół kilometra. Można nią osuszać zalany teren, albo tłoczyć wodę w jęzory ognia. Jak potrzeba. Wkrótce przećwiczą jej obsługę drużyny ze wszystkich remiz. Na zawodach strażackich.

IMG_3196 lekkie

            Bowiem prawdziwa pomoc rodakom w wypadku klęsk żywiołowych, pożaru, powodzi, spoczywa jak zawsze na druhach OSP. By mieli z czym do ognia, to zmartwienie samorządowców. Wójt Poświętnego, Jan Cymerman zwrócił się jak to określa, do sprawdzonych przyjaciół społeczności, dobrych duchów Poświętnego.

IMG_3114IMG_3169IMG_3130IMG_3131

–  Podczas programu komponent organizowałem cross finansowanie wozów strażackich. Fajnie, że i teraz udało się z wicestarostą Adamem Łossanem wesprzeć tak potrzebną inicjatywę. Wolność małych ojczyzn czcimy dzisiaj mądrze i przyszłościowo –  otwarcie zwracam się do zebranych. Do tej przyszłości nawiązuje przewodniczący Rady Gminy Poświętne, a zarazem prezes OSP Zabraniec, Bogdan Świadek.

IMG_3125IMG_3187IMG_3106

            Jeden mundur bojowy kosztuje 1600 zł. Do tego hełm, aparat tlenowy dla biegnących w gęsty dym… Na każdym wozie powinno być takich aparatów 5. Kierowcy zbędny, ale reszta załogi może ich potrzebować. Co wtedy? Dokupił ostatnio 2 aparaty. Kosztowały przeszło 6 tys. zł. Cena zdrowia, skuteczności działania strażaków.

IMG_3240IMG_3216IMG_3234 K13x18 IMG_3127

–   Pozyskaliśmy 2 mln 165 tys. z RPO, blisko 900 tys. z PROW. Inwestycje są w toku. Księgowa mi mówi: wójcie, gdyby nie Sejmik i starostwo, byłoby nam znacznie trudniej –  skromnie przemilcza swoje zasługi Jan Cymerman.

IMG_3109IMG_3243 K13x18 lekkieIMG_3143

            Mieszkańcy zbici w gromadę przytupują dla rozgrzewki. Wokoło biel śniegu, umysły rozpalają czerwone płomienie. Świeżości patriotyzmu wtóruje aura. 11 listopada i naprzód Poświętne!

IMG_3246OŻYWCZY CIEŃ SOBIEŃ-JEZIOR

 IMG_1245

            Wirujące spódnice Zespołu Pieśni i Tańca „Ryki”, przepiękne melodie rozpoczęły  święto sadowników „Owocobranie” w Sobieniach Jeziory. Pewnie Wilga Fruit, Owoc Wysoczyn i Goźlin Sad, wiodące grupy producenckie regionu byłyby skazane na prezentację pieczonych jabłek, gdyby nie kojący cień drzew parku. Ocaliły święto tej zgranej społeczności.

IMG_1009 (2)IMG_1048IMG_0994

             Znaleźli się odważni by zaryzykować udział w konkursach. Stąd z radością nagrodziłam zwycięzców torbami sportowymi, zestawami do badmintona i nornic walking. Z wójtem Stanisławem Wirtkiem i przewodniczącym Rady Powiatu Darkiem Grajdą życzyliśmy wszystkim udanych zbiorów.

IMG_1296IMG_1274IMG_1268 IMG_1269

             Przyjechał Janusz Budny, wójt Wiązowny. Kucyki ze stajni hotelu Sobienie Królewskie dźwigały malców, wata cukrowa nicią pajęczą słodko oplotła zgromadzonych.

IMG_1106IMG_1207IMG_1282 IMG_1409

            Mariusz Gołaszewski zmordowany trasą koncertową dojechał z nosem na kwintę. Atmosfera sobieńskiej remizy wróciła mu życie. W stroju tenisowym pełen werwy wbiegł na estradę, niczym na kort. Jego „Diadem” lśnił profesjonalizmem.

IMG_1224

            Wieczór należał do Oli Wróbel. Wyrosła na Mazowszu i choć święci triumfy na Pomorzu, trzyma więź z rodzinnymi stronami. Jej tancerka, radomianka Ada Tomkowska, kauczuk i płomień wcielony. Zaczynała w grupie Ogarnij, dziś tańczy wyłącznie z Olą Wróbel, jutro przed młodą osobą cały świat.

IMG_1392 K13x18IMG_1227IMG_1310IMG_1386

            Sama Ola dała się poznać w teledysku grupy Weekend „Ona tańczy dla mnie”. Mieszkańcom Sobień rzucała z estrady swoją najnowszą płytę, zamaszyście rozdawała autografy.

IMG_1276IMG_1431IMG_1293

            Po koncercie wsiąkła w życzliwą gościnę Basi Piętki, do późna w noc goszczona w OSP. Magik oczarował nie tylko dzieciaki, ale i sporą grupę dorosłych. Jego sztuczki budziły zachwyt. Deptak wirował w tańcu. Do północy!

IMG_1265IMG_1433IMG_1485IMG_1404KOROWÓD W OSIECKU

 IMG_0771

                 Żar z nieba, żarliwość gorących serc, ogniste rytmy z estrady. Dożynki w Osiecku rozpoczęła kawalkada wozów i sprzętu rolniczego po mszy w tutejszym kościele. Igrały w słońcu stroje ludowe, żwawo warkotał traktor, ciągnąc przyczepę z wieńcami dożynkowymi. W korowodzie łopotały sztandary OSP.

IMG_0585IMG_0630 IMG_0728 IMG_0624

                  Korowód prowadzili: wójt Karolina Zowczak, przewodniczący Rady Gminy Adam Kowalski, przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Grajda, komendant powiatowy PSP Mariusz Zabrocki.

IMG_0593IMG_0608IMG_0868 IMG_0672

                     Licznie zebranym mieszkańcom przypomniałam, że obrzęd dożynkowy jest jednym z najstarszych w polskiej tradycji i w naszej kulturze. Co cieszy – wciąż żywym.

IMG_0668IMG_0763IMG_0749IMG_0650

              Dzieliliśmy się chlebem z zebranego w tym roku ziarna, specjalnie upieczonym na tę okazję przez Sławomira Grzegrzółkę w piekarni przy ul. Krótkiej. A potem pogawędziłam z członkami młodego zespołu ludowego „Kądziołeczka”, z mieszkańcami i druhami OSP. Osieck szanuje tradycję i maluje ją kwiecistymi barwami.

IMG_0835IMG_0670IMG_0702 IMG_0875TRWAŁOŚĆ w WYCHOWANIU

IMG_7557 - K9x13 Glowne

Nieprzemyślany ruch rządu, znoszący obowiązek szkolny 6-latków, zachwiał szkolnictwem. Uderzył rykoszetem w trzyletnie maluszki. Jednak pomysłowość i energia nauczycieli oraz samorządowców pozwoli ocalić płynność systemu edukacji. O tym rozmawialiśmy na uroczystości 10-lecia nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Sobieniach-Jeziory.

– W obecnej pierwszej klasie są siedmiolatki i sześciolatki. Ci pierwsi awansują do drugiej klasy, sześciolatki kontynuują edukację w klasie pierwszej. Nowe przepisy spowodowały, że na prośbę rodziców nie otrzymali promocji – wyjaśnia Anna Moczulska, dyrektorka SP w Warszawicach. – Powtórzenie kursu powoduje zator młodszych roczników. Przedszkole jest przepełnione. Rozładujemy spiętrzenie, jeśli otworzymy nową grupę dla trzylatków. Czekamy na decyzję wójta, wkrótce będzie spotkanie.

 IMG_7472IMG_7434 - Kopia

             Jeszcze 10 lat temu 2 / 3 wiejskich dzieci pozbawionych było edukacji przedszkolnej. Ruch Ludowy, odpowiadając na przemiany obyczajowe, w wielu miejscach zmienił świat na lepsze. Jednym z nich jest gmina Sobienie-Jeziory. Niedawno przy podstawówkach otwarto przedszkola. Młode małżeństwa ich potrzebowały, niż demograficzny roczników uczniowskich uwolnił przestrzeń, nauczyciele ocalili miejsca pracy. Decyzją wójta, Stanisława Wirtka, wszyscy byli wygrani. Do nowego trzęsienia ziemi, wywołanego przez obecny rząd.

IMG_7467 K13x18IMG_7523 - Kopia

– Zamęt z promocją z pierwszej do drugiej klasy i u nas odbił się na trzylatkach – mówi Agnieszka Czaplińska, dyrektorka SP w Mariańskim Porzeczu. – Jednak otwieramy drugi oddział przedszkolny na kolejne 24 dzieci. Część przyjmiemy z sąsiedniej gminy Wilga. W podstawówce ratuje nas niż demograficzny. Wielu młodych rodziców wyjechało do Warszawy za pracą.

IMG_7624 K13x18 - Kopia

            Starszy wizytator mazowieckiego kuratorium oświaty, Mieczysława Piskorska potwierdza. Zna szkołę, gdzie w wyniku zatrzymania promocji sześciolatków, do klasy drugiej trafiłoby czworo uczniów. Tylko… nie powstanie klasa czteroosobowa. Rodzice muszą je zabrać. Nadto skrócona siatka godzin pachnie zwolnieniami w pokoju nauczycielskim. U Ewy Zapaśnik, kierującej SP im. Batalionów Chłopskich w Siedzowie, właśnie niż ocalił przed chaosem. Natomiast napór przedszkolaków ogromny. Liczy, że wójt, na wzór Mariańskiego Porzecza, zgodzi się na otwarcie dodatkowej grupy przedszkolnej.

IMG_7514 K13x18IMG_7580 K13x18

Dyslokacja ratuje

            Jeszcze inne rozwiązanie znalazła Euzebia Milczarek, dyrektorka SP w Sobieniach-Jeziory. Szczęściem wszystkie sześciolatki awansowały do klasy drugiej. Przyjęła też wszystkie 3-4-latki. Gdzie je pomieściła?

– Do szkoły w Zambrzykowie codziennie będziemy wozić autobusem pięciolatków i dwie grupy sześciolatków. Tam koncentrujemy edukację wczesnoszkolną. Jest plac zabaw, zieleń, cisza i trzy wysokie, przestronne izby przedwojennego budynku – wyjawia tajemnicę Euzebia Milczarek. To jej dzień. Szkoła w Sobieniach świętuje trwałość. Dziesięciolecie patrona. Podobnie jak w józefowskiej podstawówce im. Olafa Palmego, do której uczęszcza moja córka, stały patron oznacza stabilizację. Jednolitość wychowania, spójnię pokoleń. Na szwedzkiego pacyfistę były dwa zamachy: pierwszy odebrał mu życie, drugi omal nie zdmuchnął z postumentu patrona. Ten na szczęście nie doszedł do skutku. Jednak i z patronem sobieńskim nie było łatwo.

IMG_7509IMG_7437 - Kopia

Imię patrona

– Kiedy trafił do rady wniosek o nadanie imienia Jana Pawła II miałem poważne wątpliwości. Czy przy naszych przywarach będziemy godni dźwignąć przesłanie takiego patrona? Targały mną wątpliwości – wspomina Jerzy Janasz, przewodniczący Rady Gminy. – Jako członek kadry polski w narciarstwie poznałem w schronisku ówczesnego abp. krakowskiego, Karola Wojtyłę. Czekał przy stole, aż wszyscy skończą posiłek. Dopiero gdy dla wszystkich starczyło, uznawał, że teraz on może zacząć obiad. Jadł to, co zostało. Taki człowiek… patronem małych urwisów? Autor 14-tu encyklik, nie za trudne?

IMG_7586 K13x18 jasne - KopiaIMG_7407IMG_7606

             Jednak wybór okazał się trafny. Dzieciaczki nad wyraz grzeczne i starannie przygotowane do uroczystości. Na mszy w kościelnych ławach wysiedziały, ks. kanonik Andrzej Jaczewski był dumny. Potem na placu wypuściły balony z helem. Do każdego przypięły intencję, by powędrowała do nieba. Przemaszerowaliśmy w rytmie miejskiej orkiestry z Mińska Mazowieckiego. Wbijaliśmy gwoździe pamiątkowe w drzewiec szkolnego sztandaru, wreszcie program artystyczny. Ze wzruszeniem przekazałam szkolnej bibliotece album o powstaniu styczniowym. Niech służy, wszak mogiłki tu mają w okolicy. Odsłonięcie pomnika patrona poprzedziło wypuszczenie w przestworza dziesięciu białych gołębi. Na deser dzieciaki buszowały przed remizą, ćwicząc strzelanie z łuku, nawet z piekielnych organków (armatka z czasów Potopu).  I to mnie najmocniej ujęło: niezwykła symbolika tego dnia. Coś, co na zawsze zapada w serca: ładunek wzniosłych emocji. A także to co trwałe: pomnik ze spiżu, sztandar. To krzepi, buduje charaktery, a czy małe wisusy biorą przykład z patrona? Na pewno, tylko nie wymagajmy by z miejsca były świętymi.

IMG_7554 - Kopia

– Szczotkę połamią, śmiecie wysypią, rozleją wodę to znów mleko. Młodsze zakładają lewy but na prawą nogę, a temu zawiąż sznurowadło – szkolny woźny,  pan Janusz, mógłby odmówić długą litanię uczniowskich psikusów. – Jednak nie sposób się na nie gniewać. To jeszcze dzieci, im wiele wolno.

– Pamiętam, gdy pierwszy raz sam wyruszyłem do szkoły, nie odprowadzany przez rodziców. To był dzień dumy i chwały – wspomina absolwent, Piotr Wyszomirski, dziś druh OSP. – A nauczyciele wołali na mnie Gajownik, nazwiskiem panieńskim mojej matki.

– Do mnie zwracali się Arku, po starszym bracie – dodaje dh Michał Cieślak, też z sobieńskiej OSP. – Wracało się ze szkoły i trzy godziny, przez wszystkie drzewa w okolicy. Zimą przez wszystkie górki, wykorzystując plecak jako sanki.

IMG_7475IMG_7420 - Kopia

– Teraz moja córka uczęszcza, wcześniej syn. Igor miał problemy z koncentracją i pamięcią, nauczyciele bardzo pomagali. Grzeczny chłopak, tylko nie skupiony – zwierza się Anna Anuszewska z Radwankowa Szlacheckiego. – Do tego dysleksja, dysgrafia… jedna pani Lewandowska od polskiego umiała go rozczytać.

            Nie wystarczy troska i opieka rodziców. Potrzebna jest szkoła z prawdziwego zdarzenia, z zaangażowaną kadrą. Potrzebne przesłanie jakie daje uniwersalny, niezmieniany patron: jak Olaf Palme w Józefowie, czy św. Jan Paweł II w Sobieniach. Potrzebne wzorce i praca u podstaw. Codzienna i przez dziesięciolecia. Wszystkich ludzi oddanych takiej pracy niezmiernie szanuję. To cisi bohaterowie dnia codziennego. By był lepszy i słoneczny.

IMG_7609 - KopiaIMG_7628 - KopiaREYMONT, WAMPIR i KOLCZYKI

IMG_7253 - K20x25poziom lekkie

W Lipcach Reymontowskich odsłanialiśmy popiersie noblisty i członka PSL Władysława Reymonta. Na uroczystość przybyli samorządowcy, druhowie OSP i mieszkańcy. Natalia Karwat z Zagórza ofiarowała portret pisarza. Małe dzieci ubrane w stroje lipeckie budziły zachwyt. Zaszczycił laureat Nagrody im. Reymonta, wieloletni wiceprezes Związku Literatów Polskich, Andrzej Zaniewski.

IMG_7269IMG_7316IMG_7328 - K13x18 IMG_7388 K13x18

            Nerwowo szamocze się z rozbrykanym dzieckiem skromna Żaneta. Przyniosła portret Reymonta wyczarowany przez jej siostrę, Natalię Karwat. To dar dla Muzeum Regionalnego. Nie chodzi o kasę. Autorka jest stąd, z Zagórza. Rzeźbi, rysuje,  jak jej w sercu gra. Chce wesprzeć i tak się stanie. Szkic trafi do szykowanej ekspozycji.

IMG_7275IMG_7299IMG_7323IMG_7265

            Wzruszona tym gestem przypominam, jak wielu ludzi dobrej woli angażowało się w Rok Reymontowski 2000, a także w obchody w 2015. Ile to szkół imienia noblisty czynnie potwierdziło sens jego pracy. Ile instytucji kultury włączyło się w obchody, ile organizacji pozarządowych… Dzisiaj miniaturka pomnika jaki odsłaniamy, stoi już w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Za rok tu, w Lipcach, wyrośnie monument noblisty na miarę jego wkładu w światową literaturę. To pewne, wszak marszałek Adam Struzik jest członkiem komitetu honorowego budowy pomnika. Dziękuję Jerzemu Kabatowi, byłemu wójtowi Lipiec, jak i Jerzemu Czerwińskiemu obecnie piastującemu tę godność.

IMG_7310 - K10x15IMG_7361

Wampir do szkół

– Obok „Chłopów” w szkole powinno być miejsce dla „Ziemi Obiecanej”, „Konopielki”, a także tytułu, który ma szansę porwać współczesną młodzież, „Wampira”. Można według niego nakręcić „Wywiad z Wampirem” rodzimego pochodzenia – zagrzewa Andrzej Zaniewski, autor niezapomnianej powieści „Szczur”. W Lipcach był ostatnio w 1965. Jest pod wrażeniem dokonań Ruchu Ludowego. Pamięta drewniane chaty, nazbyt często kryte strzechą. Uważa, że Lipce Reymontowskie to świetne miejsce do organizowania dla młodzieży lekcji o literaturze. Nie tylko o nobliście, ale również o innych autorach co pisali o wsi, ziemi, o losie człowieczym. Jak Michaił Szołochow czy Knut Hamsun. Pomnik we wsi Lipce wyprzedzi stolicę, która wciąż monumentu mu nie wystawiła, podobnie jak C.K. Norwidowi, zauważa gorzko. Wieś da przykład Warszawie? Na to wychodzi.

IMG_7318IMG_7343 K13x18 poziom

– Wieś, a sam jestem ze wsi podlaskiej, często bywa bardziej progresywna niż miasto. Może właśnie taki lokalny, a ważny pomnik, niebędący Janem Pawłem II, da dobry przykład. Warto hołubić wielkich Polaków, nawet z ich niekoniecznie dobrze widzianymi przywarami. Chciałbym, żeby upamiętnienie Reymonta stało się małym kamykiem w tej sprawie – ocenia Ignacy Karpowicz, laureat Nagrody Literackiej Nike.

IMG_7370WAMPIR-ReymontaIMG_7207 - K13x18

            Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum Regionalnego godnie obnosi sukmanę. Orkiestra dęta dmie w spiże. Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień przypomina jak ważne dla Lipiec było, że choć przez krótki czas Reymont tu zamieszkał. Amatorski zespół ludowy zwany potocznie „Wesele Boryny” przypomina pieśni i piosenki.  Po chwili Helena Szychowska wyłamuje się z szeregu i gromkim głosem odczytuje fragment tomu Wiosna z „Chłopów”. W zespole śpiewa 65 lat, a głos pełen werwy.

IMG_7386 - K10x15

Kolczyki inspirowane literaturą

            Wśród stoisk z rękodziełem króluje Marzena Jędrzejczak. Potrafi atrakcyjnie przekazywać tradycje kultury ludowej, jako żywą sztukę użytkową. Wykonuje zgrabnie malowane szkatułki, drewniane bransolety. Kiedyś sporządziła dla siebie komplet biżuterii. Koleżankom się podobał. Zaczęła robić na sprzedaż. Nie mogę oderwać wzroku. Kupuję śliczne kolczyki dla córki i dla mnie.

IMG_7356 - K10x15IMG_7375IMG_7280

            A zaczęło się od powieści „Chłopi”. Panią Marzenę zachwycił na jej kartach opis skrzyń w które wkładano posag. Mąż nie wierzył, że to się uda. Zrobiła kartki okolicznościowe z Jagną i Boryną. Woziła je w skrzyni malowanej we wzory łowickie. Kartki no cóż… za to skrzynia wzbudziła furorę, co zainspirowało małżeństwo. Skrzynie mają dziś wzięcie jako prezent ślubny. Młodzież lubi je w trzech kolorach (szaro-czarno-białe).

IMG_7391 jasneIMG_7359

– Skrzynie posagowe wstawiam do „Cepelii” w Warszawie, no nie takie na cały posag, tylko ich miniatury. Odnawiam też stare skrzynie, wykonuję na zamówienie. Galeria Folkstar w Łowiczu zaopatruje się u mnie co jakiś czas – mówi Marzena Jędrzejczak z Wólki Krosnowskiej, za miedzą. Uwielbia inspiracje ludowe w stroju. Hafty na dżinsach, na torbach. Robi też deski kuchenne, ręcznie zdobione łyżki drewniane. Wszystko maluje ręcznie, nie stosuje techniki decoupage. Wspiera ją maż, który jest stolarzem. Dzięki niemu łatwiej, szybciej i według marzeń klienta.

– To jest dochód dodatkowy. To pasja. Utrzymujemy się z gospodarstwa rolnego i warsztatu stolarskiego – zdradza Marzena Jędrzejczak.

IMG_7311IMG_7350 K10x15

            Teresa Jędraszek kierująca lokalnym PSL, prezes OSM w Głuchowie i przewodnicząca Rady Powiatu Skierniewickiego zaprasza na kapustę z grochom. Miejscowy specjał. Nęci rewelacyjny salceson. Wicestarosta skierniewicki Tadeusz Grodzki jest żywo zainteresowany najnowszymi publikacjami na temat kultury i nie tylko. Warto odwiedzić ziemię, którą tak pięknie opisywał Reymont, jest naprawdę wyjątkowa.

IMG_7382IMG_7206 - K10x151% PODATKU dla OSP

_MG_3608 a

               16,5 tys. jednostek OSP czuwa nad nami. Co trzeci wyjazd jest do ognia pożerającego dorobek całego życia. Przełamując strach wchodzą w płomienie. Wszystko co prof. Maria Janion napisała o bohaterze romantycznym, opisuje druha OSP. I druhny również. Bo jest nas 10% w przeszło pół milionowym związku. W stutysięcznych Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych więcej.

11026322_691169124320751_4083954902939861391_oIMG_7755

                Co Ty, ja, nasze rodziny, każdy z nas może zrobić dla prawdziwych bohaterów czasu pokoju? Siedem kroków realnego wsparcia, czyli jak pożytecznie wypełnić PIT:

druhny

  1. Jako OPP wybieramy: Związek OSP RP

IMG_7790iskry

  1. W zeznaniu podatkowym wpisujemy zawsze: NR KRS 0000 116 212.

Gdzie? W rubrykę o numerze zależnym od nr  formularza:

w PIT 36 – poz. 323

w PIT 36L – poz. 94

w PIT 37 – poz. 137

w PIT 38 – poz. 57

w PIT 39 – poz. 51

IMG_7720IMG_7654IMG_768711232918_691168814320782_2896317307307222140_o

  1. Wyliczamy kwotę 1% wpisując:

Zawsze kolejna rubryka. Wnioskowaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% rocznego podatku należnego tj. naszego zobowiązania podatkowego do urzędu skarbowego. Kwota może być mniejsza, ale nie większa. Obliczanie podatku nie jest trudne. Należy kwotę podatku należnego pomnożyć przez 0,01 albo podzielić przez 100 i zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Przykład: podatek należny wynosi 1.957 zł to 1% wyniesie 19,57 zł – wnioskowana  kwota wpisana do formularza to 19,50 zł. Gdyby kwota z 1% wyniosła 19,53 zł to przekazać należy po zaokrągleniu w dół również kwotę 19,50 zł.

IMG_144928888_prioridadDSCN0711

  1. Kolejna rubryka (w każdym z PIT-ów): wskazujemy jednostkę co nas chroni, wpisując: OSP w … (najbliższą naszej miejscowości z adresem remizy i z kodem pocztowym). To klucz, by pieniądze trafiły tam, gdzie chcemy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA11393309_691169177654079_7593095645969766812_o

5. Kolejna rubryka: Wyrażam zgodę. Na przekazanie OSP naszych danych (imię, nazwisko, adres).

11028358_691168777654119_6282185808039210122_o11406545_691169154320748_8272887277463907835_o

6. Kolejna rubryka: dodatkowe informacje. Możemy podać nasz telefon, email.

SONY DSCbozena_zelazowska_mercedes_dla_jadowa_06

7. Składamy PIT do 2 maja w urzędzie skarbowym lub wysyłamy pocztą. Gotowe!

bozena_zelazowska_nadarzyn_one_cztery_i_on_jeden_06ognichobozena_zelazowska_reczaje_ogien_i_woda_04STRAŻACKA WIELKANOC

DSCN0806 - K10x15 jasne

              Jakoś tak św. Florian pokierował, że Święta w tym roku spędziłam w strażackim gronie. W lany poniedziałek w Kazimierzu Dolnym druhowie OSP urządzili prawdziwą łaźnię mieszkańcom i turystom. Druhowie i chłopaki z miasteczka z wiaderkami gonią panny po rynku. Piski i chichot. Potem nadjeżdżają dwa wozy. Idą w ruch armatki wodne. Granit bruku lśni w strugach wody.

DSCN0712DSCN0735 - K9x13DSCN0784 - K9x13 DSCN0714

              Dwieście metrów wyżej na dziedzicu zamkowym błyszczą w pełnym słońcu granitowe rzeźby Bogdana Markowskiego. Tytuł wystawy: Erraticus (Błądzący). Kto nie zbłądził na Śmigusa do Kazimierza, ten zdąży to jeszcze nadrobić. Rzeźby ciężkie jak kamień, nikt ich stamtąd prędko nie ruszy. A druhowie weseli. Komentowali spod przyłbicy, że to oni mieli lać. Tymczasem kilku śmiałków chlusnęło wiadrami na dach nim zdążyli odpalić armatkę. Tego się nie spodziewali. Śmiech spod przemoczonego munduru.

DSCN0688DSCN0695 - K13x18DSCN0696 - K13x18 DSCN0702 - K13x18

               Dzwonił mi jeszcze w uszach, gdy manewrowałam między czerwonymi autami pod katedrą św. Floriana. Rejestracje z Wołomina, Grodziska, Nowego Dworu, Ostrowi Maz., Mińska, Sochaczewa. Zlot gwiaździsty. Abp. Henryk Hoser zaprosił na jajeczko śmietankę ruchu strażackiego. Przybyli nadbrygadier Gustaw Mikołajczyk, zastępca Komendanta Głównego PSP, Antoni Tarczyński Komendant Wojewódzki OSP, jego zastępca Zbigniew Gołąbek (radny Sejmiku z PSL), st. bryg. Janusz Szylar zastępca komendanta mazowieckiego PSP. Świat akademicki reprezentował st. bryg. Stanisław Sulęta, prorektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

DSCN0706DSCN0820 - K13x18

              Koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Camerata Varsovia poprowadził godnie dh Ryszard Nowaczewski. Gdy śpiewacy łapali oddech, a dawali z siebie wszystko, przypominał wiersze okolicznościowe. Zasłuchani Mariusz Zabrodzki, komendant PSP w Otwocku i dr Marian Zalewski, od lat związany z miesięcznikiem „Strażak” wyraźnie byli pod wrażeniem.

DSCN0717DSCN0776 - K9x13DSCN0814 DSCN0682

              W gronie samorządowców wołomińskich skromniej komentowaliśmy wysiłek muzyków, niźli  sprawy mieszkańców. Dariusz Kokoszka, wójt Jadowa, Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza, Piotr Orzechowski, wójt Strachówki – to dobrzy gospodarze, zawsze na bieżąco co do losów i bolączek mieszkańców. Taką Wielkanoc Pan Bóg zesłał.

DSCN0817 - K13x18DSCN0711 na faceDZIEŃ KOBIET w SOBIENIACH-JEZIORY

DSCN0633DSCN0632 K13x18

               Klub Kobiet Kreatywnych zorganizował w remizie OSP w Sobieniach-Jeziory wieczornicę z okazji Dnia Kobiet. Przyjechało ponad 170 pań z całej gminy. Wszystkie dobrześmy się bawiły.

– Na co dzień do sąsiadki nie zawsze można iść. A bo to w porę? Czy mąż się ucieszy? Dziś możecie panie ze sobą swobodnie porozmawiać. Życzę Wam tyle pracy co przy tym stole, szczęścia w rodzinie i by nam się działo – zagaił wójt Stanisław Wirtek.

DSCN0560DSCN0614 - K13x18DSCN0629 - K13x18

               Wieczór sprawnie poprowadziła Barbara Piętka, niestrudzona animatora kultury w gminie. Były kwiaty dla każdej z nas, łakocie fundacji Cukierni Domareckich, napoje, a nade wszystko zabawny program artystyczny. Młodzież gimnazjalna pod okiem Anny Wójtowicz i Katarzyny Gromadzkiej przygotowała spektakl i szereg piosenek. „Kopciuszka” wystawiono w realiach współczesnych. Akcja sztuki rozgrywa się w sąsiedztwie. Sensację wzbudziło zejście młodego aktora między widownię i przymierzanie pantofelka publiczności. Przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Janasz nie omieszkał włączyć się z humorem do zabawy.

DSCN0642DSCN0564 - K13x18 jasny

                 W części muzycznej wyróżniła się uczennica wykonująca przebój Natalii Nykiel „Bądź dużym chłopcem i przestań do mnie słać pytania”. Jednak brawa skradł jej chłopak sprawnie podrabiający Andrzeja Rosiewicza. Choć tekst mu czasem ulatał, niespeszony śpiewał dalej, a widownia dołączyła do zawołania, że „najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”. Na finał całą salą wykonałyśmy „Dałem ci kamień z wielkim LOVE”. Potem nastąpiło rozstrzygnięcie loterii fantowej. Moja Kasia wygrała płatki Musli, szykowne marcepanki oraz glicerynowy krem do rąk. Ja wylosowałam płatki śniadaniowe oraz pracochłonne, pomysłowe rękodzieło: ręcznie zdobiony słoik na kawę.

DSCN0551DSCN0567 - jasneDSCN0575 DSCN0578

                 Wieczornica odbywa się już po raz drugi. Choć głównym sponsorem nadal pozostaje gmina, to dołączyli miejscowi kupcy (Top Market  w Sobieniach, sklep hydrauliczny, mięsny, Monia, Max), aż trzy salony fryzjersko-kosmetyczne oraz Brüggen – silosy zbożowe w Celejowie. Impreza się rozwija, cieszy rosnącą frekwencją. Dzień Kobiet jest potrzebny.

DSCN0636DSCN0658POMAGAMY POGORZELCOM

 spalony dom_MG_0731

            We wsi Strachówka (pow. wołomiński) dwie rodziny straciły dach nad głową. Szczęściem nie ma poparzonych. Jednak spłonęły meble, ubrania, buty, książki, sprzęt kuchenny, nawet zabawki mające nieść radość pięciorgu dzieciom, które tam mieszkały.

_MG_0765 - K13x18wnetrze domu

            To fajne dzieciaczki, poznałam je. Ola grała rolę Maryi, a Justynka i Angelika wcieliły się w Pastuszków podczas ubiegłorocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Strachówce. W tym roku były Aniołkami (przewiń lekko w dół). Ich sąsiadka, pani Bożena wystawiała kunsztowne rękodzieło. Umie wykonać piękne serwety i obrusy według wzorów tradycji ludowej. Dziś wszyscy oni nie mają już gdzie mieszkać. Ogień strawił wszystko. Potrzebują Twojej pomocy.

DSC00538serwety p Bozeny_MG_0729

            Wpłacamy na konto uruchomione przez Gminę Strachówka i Stowarzyszenie „Niesiemy Pomoc, Dajemy Radość”. Wpłaty przyjmowane są do dnia 11 marca 2016. Kto szybko daje, dwa razy daje. Nr rachunku bankowego: 42 9233 0001 2600 1195 2000 0010, tytułem: „Poszkodowani w pożarze w Strachówce”.

             O wsparcie apeluje też Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki kierowane przez Krystynę Ołdak. Każda wpłacona cegiełka pozwoli odbudować dom pięciorga dzieci. Nie zwlekaj, okaż serce dzieciom wsi wołomińskiej.

Ola Maryja 2015wnetrze kuchniaDSC00233 - K20x25

            Pomoc materialną przyjmuje Urząd Gminy Strachówka od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Wójt Piotr Orzechowski dojmująco rzeczowo apeluje: „potrzebne są ubrania dla 3 dziewczynek wzrost 138, 146, 140 cm, nr buta 35, jedna dziewczynka 15 lat wzrost 160 nr buta 39,  chłopak 17 lat wzrost 188 cm, nr buta 46 oraz kobieta wzrost 174 cm, nr buta 41 cm. Potrzebne też jest wyposażenie mieszkania oraz kuchni, łóżka, stół, krzesła, szafki, biurka, lodówka, kuchenka, wszelkie inne wyposażenie mieszkania oraz środki użytku codziennego. Niech przekazane przez Państwa przedmioty będą w dobrym stanie, takie jakie same chcielibyście otrzymać w tak trudnej sytuacji”. Ludowcy od zawsze wspieramy pogorzelców, to nasz obowiązek wobec braci ze strawionych pożarem domostw. Dziś pomagamy Strachówce. Nie zwlekaj!

MG_0708 K 20x25pochód kolędników i zespołów KGW