PASAŻEROM KM: ULGOWY BILET DO TEATRU I MUZEUM

????????????????????????????????????

             Jeździsz Kolejami Mazowieckimi? Nie wyrzucaj biletu! Przez 30 dni od skasowania wejdziesz ze zniżką do 13 instytucji kultury. Głównie muzeów i skansenów, ale także Teatru Polskiego w Warszawie czy Teatru Dramatycznego w Płocku. Najczęściej zamiast biletu normalnego otrzymasz ulgowy. Do Muzeum Sportu wkroczysz za darmo, w MIK-u przy ul. Elektoralnej oszczędzisz 30 zł, w innych instytucjach zniżki sięgają od 40 do 15%. Projekt premiuje finansowo tych, którzy wybierając rozwiązanie ekologiczne, dojazd koleją nie wytwarzającą smogu, zechcą skorzystać z dóbr kultury. Coś dla nas mieszkańców, ale i dla przyjezdnych.

3655930_muzeum-wsi-polskiej-w-radomiu????????????????????????????????????550_Otwock_dworzec_kolejowy

– Atrakcyjność turystyczna regionu mierzy się ofertą kulturalną – uważa Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????Płock4

– Kolej łączy. Od dziś z 13 instytucjami kultury. Porozumienie obowiązuje do końca roku, ale przedłużenie uważam nie tylko za możliwe, ale i konieczne – ocenia Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich. Na dziś zniżki nie obejmują jeszcze posiadaczy rozszerzonej warszawskiej karty miejskiej (wspólny bilet ZTM-KM-WKD). Jak będzie za rok, czas pokaże. Rozważa się by w przyszłości oferta objęła również miejsca noclegowe przy oddalonych muzeach.

WolominSlonecznaperon1.jpg_732-419????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Lista instytucji kultury, w których do końca 2017 r. obowiązuje zniżka:

 1. Teatr Polski w Warszawie
 2. Muzeum Sportu w Warszawie
 3. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
 4. Stacja Muzeum w Warszawie i Sochaczewie
 5. Muzeum Literatury w Warszawie
 6. Teatr Dramatyczny w Płocku
 7. Europejskie Centrum Artystyczne im. Chopina w Sannikach
 8. Muzeum Etnograficzne w Warszawie
 9. Muzeum Wsi Radomskiej
 10. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
 11. Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
 12. Muzeum Niepodległości w Warszawie
 13. Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Modlinzemsta1????????????????????????????????????

 15 LAT FML

IMG_8678

Kiedy PSL był w koalicji rządowej z lewicą kilku entuzjastów założyło Forum Młodych Ludowców. Dziś mazowiecką organizację prowadzi radny Sejmiku, Adam Orliński. Po drodze zmieniło się wszystko.

               FML działa w najtrudniejszym dla ludowców środowisku. Badania preferencji wyborczych grupy wiekowej 18-30 lat, wykazują ostre odchylenie młodzieży na prawo. Jesienią na wszystkie formacje prawicy głosowało 2 / 3 młodych, na PSL tylko 3,5%. Co zadecydowało? Poczucie pogorszenia sytuacji materialnej oraz inne czynniki.

IMG_8782IMG_8681

Jak przyciągnąć młodych

– Panuje egoizm, ludzie myślą o swoim interesie nie dostrzegając potrzeb ogólnych. Potrzebny jest powrót do pracy u podstaw i promowanie postaw proobywatelskich, liderów małych społeczności. Oni świadczą dobrze o wsi, o okolicy. Niech każdy aktywny stanie się naszym przyjacielem. Pracujmy razem w Ruchu Ludowym łącząc inicjatywy PSL, FML, ZMW, czy LZS i OSP – radzi Darek Suszyński, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej.

IMG_8834IMG_8694IMG_8789

– Trzeba być dla młodych partnerem i nie traktować z wyższością w przekonaniu, że starsi wszystko wiedzą i więcej umieją. W młodym widzę partnera w działaniach i tych większych i tych mniejszych. Nie pouczać, tylko łączyć ich oczekiwania z naszym doświadczeniem – wskazuje Józef Zalewski, dyrektor Biura NKW.

IMG_8831IMG_8706

Recepta na sukces

Przemek Cichocki, Legionowo: aktywnie wspieramy akcje krwiodawstwa, prowadzimy zbiórki żywności, odzieży dla potrzebujących mieszkańców powiatu, pokazujemy się na piknikach rodzinnych. Przyciąga aktywność w Radzie Miasta, w wielu organizacjach pozarządowych. Magnesem jest nowa inicjatywa: międzyszkolna gazeta „Młody Lider”. Do aktywnych młodzi lgną.

V__18A1 K3x4V__5A82 jasne K10x15

Krzysztof Królikowski, „Bany”, wieś Wola Łęczyszycka pow. grójecki: robimy Święto Ludowe w Osieczku, pikniki w Błędowie i Łęczyszycach. Moją pasją są motory, trzeba z ludźmi rozmawiać.

Patryk Iwaniuk, „Iwan”, wieś Sabnie pow. sokołowski: organizujemy mecze, rozgrywki sportowe, wypady, ogniska. Pokazujemy program i konkretne działania, by nie uwiodła ich pusta fama Kukiza i Korwina. Ustawę o ziemi tłumaczyłem tak: gdyby ojciec zapisał ci dom z ogrodem, jak mnie ziemię i państwo blokowało spadek to… zrozumiał w mig.

IMG_8829IMG_8909 - K13x18

Michał Dominiak, „Sołtys”, wieś Grądy pow. warszawski-zachodni: wystawiliśmy przedstawienie dla przedszkoli, szykujemy wyprzedaż garażową w Kampinosie (młode matki sprzedają, albo wymieniają się tym, z czego dzieci wyrosły). Trzeba chodzić, rozmawiać. Najlepiej z beczką piwa.

IMG_8687IMG_8711IMG_8679

Łukasz Popowski, „Popo”, Sochaczew: budujemy strukturę organizacyjną. Przyciąga aktywność indywidualna założycieli. Organizowanie pikników rycerskich, badań naukowych, zabieganie o wpis do rejestru zagrożonych zabytków, wydawanie publikacji popularno-naukowych. Konsultacje społeczne w sprawie odbudowy żydowskiej południowej pierzei rynku w Sochaczewie (od 1940 jest tam park), ratowanie ruin naszego zamku, taka konkretna tożsamość lokalna.

Karol Krajewski, Płock: u nas dominują studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku. Poznaliśmy się w samorządzie studenckim. Poza tym wspólnie szykowaliśmy Juwenalia: zgrana robota i dobra zabawa.

IMG_8839IMG_8715

Małgorzata Zawadka, „Gosia”, wieś Otwock Mały, pow. otwocki: dwukrotnie przeprowadziliśmy konkurs plastyczny o BCh, rokrocznie uczestniczymy w akcji Szlachetna Paczka, wspieramy Święto Ludowe oraz noc muzeów w pałacu w Otwocku Wielkim. Rówieśników najmocniej kręci Święto Ludowe.

Szymon Pająk, „Pajączek”, Płońsk: wystawiamy się na Mazowieckich Dniach Rolnictwa w Płońsku, uczestniczymy w kampaniach wyborczych, zbieraliśmy podpisy pod inicjatywą ustawodawczą PSL o emeryturach. Ważna jest pomoc w znalezieniu pracy i możliwość integracji w fajnej paczce znajomych.

IMG_8842IMG_8710IMG_8828

Monika Pelc, „Monia”, wieś Wiskitki pow. żyrardowski: lubię zwierzęta i gotowanie. Niedawno się przyłączyłam, bo mój chłopak jest w poczcie sztandarowym.

Grzegorz Stangreciak, wieś Strachówko pow. płoński: koledzy mnie namówili, dopiero się wkręcam. Otwarcie mówili, co chcą robić. No i jestem.

Emil Sawicki, Raszyn, pow. pruszkowski: Jestem tu prosto z dworca. Jak cuchnę pociągiem, sorki. Robiłem z ojcem na śrubokręcie, wentylatory montowaliśmy w Niemczech, żeby się odkuć i spłacić długi z kampanii wyborczej. Zaraz wracam do zadań. Jedziemy z młodymi pod żagle. Fajno będzie!

 IMG_8825IMG_8791

Starsi wspieramy

             Takich chłopców i dziewcząt zebrało się sporo. Jednak poparcie dla PSL w młodym elektoracie lokuje się o 1 / 3 niżej niż w ogóle społeczeństwa. Kiedy działałam w ZMW znałam potrzeby moich rówieśników. Zaapelowałam: młodzi przyjaciele, w czym was wesprzeć? Jakie postawy i działania na polu kultury uważacie za cenne? Czekam na konkret, chętnie pomogę.

IMG_8766

               Forum Młodych Ludowców na Mazowszu działa od 15 lat. Wśród ojców założycieli (prywatnie ojców rosnącego przychówku) byli: Artur Pozorek, Asia Cholewińska, Mariusz Szostak, Mirosław Maliszewski, Krzysiek Filiński. Dziś awansowali. Wszyscy spotkali się na Zjeździe Wojewódzkim.

– Przedstawiamy problemy sąsiadów, znajomych, wypracowujemy wspólne ścieżki rozwiązania, wprowadzenia w życie – zdradza metody pracy prezes mazowieckiego FML, Adam Orliński. Gromadnej, nie wodzowskiej. – Gdy siadamy w gronie gadamy, nawet długo, dochodzimy do konsensusu i wtedy wychodzimy z inicjatywą do ludzi.

IMG_8740IMG_8717

Zjazd zgromadził ponad 80. delegatów. Przybyli znamienici goście: Władysław Kosiniak-Kamysz (jak podkreśla: pierwszy prezes Stronnictwa z FML), Jarosław Kalinowski („Wy właśnie zapłacicie za ten bal który funduje nam Kaczyński, bo ktoś te długi będzie musiał spłacić”), Adam Struzik („wybierzcie drogę samorządową, ona uczy słuchać. Bo w polityce trzeba umieć słuchać, potem przedstawiać plany. Jest się z ludźmi blisko”), poseł Mirosław Maliszewski. Jednak najbardziej cieszyły nowe twarze. Zjazd za nami. Warto dalej pracować.

IMG_8690IMG_8657IMG_8689

– Po co młodzi wstępują? By się fajnie bawić, realizować wspólne cele, integrować. Młodzi mają pasje, w FML uczą się jak rozwiązywać problemy lokalne swojej społeczności. Trzeba pracować w terenie i robić wycieczki integracyjne, Słońce… – uśmiecha się Artur Pozorek.

IMG_8779LUDOWCY BRONIĄ ZIEMI

IMG_4832IMG_4531

             Na wezwanie PSL rolnicy i dzieci gospodarzy ruszyli pod Sejm. Niech ojcowizna pozostanie we władaniu chłopskich rodzin. Nie ma zgody na łamanie swobody dysponowania ziemią przy sprzedaży czy dziedziczeniu. Grozi nam ustawa, która w wielu przypadkach znacjonalizuje gospodarstwa.

IMG_4561IMG_4591 IMG_4572IMG_4573 IMG_4590IMG_4593 IMG_4597IMG_4599 IMG_4615IMG_4601  IMG_4715IMG_4646   IMG_4681IMG_4737 IMG_4731IMG_4778  IMG_4787 IMG_4806 IMG_4829

 ŚWIAT NAUKI ZA JEDNYM MAZOWSZEM

DSCN0674 - K9x13

            Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Nowak wespół z marszałkiem Adamem Struzikiem zorganizowali konferencję naukową poświęconą korzyściom dla mieszkańców, jakie płyną z zachowania jedności Województwa Mazowieckiego. W kolejnych referatach, ilustrowanych danymi statycznymi, uczeni wykazali, że rozbiór Mazowsza byłby katastrofą.

IMG_4884IMG_4879

–  Czym jest region, jeśli nie jego mieszkańcami? Granice administracyjne mają wszak zapewnić spójną i konsekwentną politykę rozwoju. W 2001 r. Sejmik Województwa przyjął strategię rozwoju zamykającą się w haśle „Warszawa ku Europie, Mazowsze z Warszawą” –  przypomniał Adam Struzik. Na lata 2014-2020 przyznano nam 3,8 mld euro dotacji. Jeśli doszłoby do rozbicia jedności Mazowsza, część z tych środków przepadnie. Powiaty podwarszawskie i stolica musiałyby płacić gigantyczne janosikowe. Również podział zadłużenia byłby problematyczny. Kursowanie pociągów na wielu liniach zagrożone. Podział to destabilizacja i dublowanie struktur administracyjnych – wskazywał Struzik.

IMG_4888stud1

             Prof. dr hab. Paweł Swianiewicz wyliczył, że osiem podwarszawskich powiatów plus miński i stolica musielibyśmy odprowadzać aż 444 mln zł janosikowego. Obecnie dwukrotnie ludniejsze Mazowsze płaci 318 mln zł, a przecież dojmująco odczuwamy ciężar nawet tej kwoty. Co do środków unijnych zapewnia, że do 2020 r. zmiany w dotacji unijnej są nie możliwe. Z kolei po tym terminie nikt nie jest w stanie przewidzieć jaką politykę regionalną przyjmie Europa. Zresztą podział administracyjny kraju nie może się kierować tylko kryterium dopłat. Amputacja Mazowsza wyjątkowo niekorzystnie odbiłby się na służbie zdrowia i transporcie. Obecnie na poprawę i utrzymanie dróg wojewódzkich oraz kolei idzie blisko połowa budżetu województwa. Na kulturę aż 12%. Właśnie te obszary: naszej swobody przemieszczania się, stanu zdrowia i sfery ducha, rozwoju człowieka – najmocniej by ucierpiały.

IMG_4862 - KopiaIMG_4868

             Dr Piotr Modzelewski przestrzegał, że dublowanie administracji to horrendalny przyrost biurokracji. Stosunek dochodów do wydatków przy rozbiciu Mazowsza byłby bardzo niekorzystny dla podwarszawskiego obwarzanka. Podobnie rzecz ma się, gdy idzie o spłatę zadłużenia, wynikłego z nadmiernie naliczanego janosikowego. Nadmiernego dziś, a przecież musiałoby wzrosnąć… Ekonomista ocenił, że obecnie mamy zdrową redystrybucję wpływów z podatku od przedsiębiorstw (CiT) pobieranego w ogromnej mierze w stolicy. Zebrane pieniądze wędrują do powiatów podwarszawskich i dalszych okolic. Swój referat przygotował wespół z prof. dr hab. Krzysztofem Opolskim.

studenci Koło Naukowe

            Nie tylko kadra akademicka, z wiodącym udziałem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych jest zatrwożona perspektywą spustoszeń, jakie przyniósłby rozbiór Mazowsza. Również studenci podzielają jej zaniepokojenie. Rozmawiałam z młodymi ludźmi zaangażowanymi w działania Koła Naukowego Strategii Gospodarczej. Przeprowadzili badania opinii wśród słuchaczy uczelni. Ankietowali 865 studentów prawa, dziennikarstwa i nauk politycznych, ekonomii, geografii i rozwoju regionalnego. Ogrom pracy, ciekawość, drążenie. Co mówią młodzi? Zdaniem 72% ankietowanych podział Mazowsza uderzy w nas mieszkańców, nie zależnie po której stronie sztucznej, nowo wytyczonej granicy się znajdziemy. Obawiają się, że nam, mieszkańcom podwarszawia, a też i tym z dalszych okolic, trudniej będzie znaleźć pracę. Osłabną kontakty międzynarodowe stymulujące dotychczas rozwój naszych gmin i powiatów. Aż 54% jest zdania, że zmaleją inwestycje. Na pierwszy ogień pójdą nakłady na służbę zdrowia, pomoc społeczną, utrzymanie dróg i linii kolejowych.

DSCN0671 K13x18DSCN0669IMG_4887

             Nie tak dawno Liga Północna ostro parła do rozdarcia Włoch na bogatą północ i biedne południe. Pamiętam, jak Ojciec Święty Jan Paweł II, w ostrych słowach krytykował ten zamysł, wskazując na potrzebę dzielenia losu bogatych z ubogimi. Na wzajemną korzyść ze wspólnoty, na wymiar moralny obowiązku wobec bliźniego, na empatię. Dziś widząc trzeźwość myślenia nie tylko kadry Uniwersytetu Warszawskiego, potrafiącej to lepiej udowodnić cyframi, niż ja umiem sprawozdać, ale i na zdrowe odczucia wschodzącego pokolenia, jestem pełna nadziei. Może jak we Włoszech, rozgorączkowani odstąpią od nieodpowiedzialnych zamiarów, a Mazowsze nie będzie amputowane. Pozostanie jednym żywym organizmem, służącym wszystkim mieszkańcom. Bo czym jest region, jeśli nie wspólnotą losu jego współmieszkańców?

DSCN0678BŁONIE MA PRZYSZŁOŚĆ w NIEPODZIELNYM WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

IMG_3834 AS BZ 9X13

             Prezes Wojewódzki PSL, Adam Struzik wykładał rzecz metodycznie. Opierał się o fakty i liczby. Jego pewny, spokojny głos docierał do najgłębszych zakamarków serc zgromadzonych, koił. My, obecni na sali, mieliśmy wrażenie obcowania z politykiem rangi europejskiej. Są ugrupowania, które wciąż jeszcze się podobają, bajając populistycznie. Jednak mamy też polityków myślących o kraju, o obywatelach. Wyłuszczający swoje racje może nie widowiskowo, za to faktograficznie.  Przytaczam słowa Adama Struzika na ile nadążyłam wykonotować (tekst nieautoryzowany):

IMG_3837IMG_3826

Adam Struzik: Na podziale województwa stracą wszyscy, powiaty podwarszawskie zmiażdży podwyższone janosikowe. Obecnie Mazowsze to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w skali Unii Europejskiej. W latach 2008-2013 PKB wzrosło o 26%. Dzisiaj Mazowsze wytwarza 1 / 5 PKB całej Polski, wartości 390 mld zł, czyli ponad 90 mld dolarów. To dwa razy więcej niż Litwa. Jesteśmy liderem rozwoju w skali kraju i kontynentu. Najszybszy rozwój odczuwają powiaty położone między Łodzią a Warszawą: Grodziski, Warszawski-Zachodni, Pruszkowski, Piaseczyński, Żyrardowski. Tu koncentrują się firmy, w tym te z kapitałem zagranicznym. Ogromnym skupiskiem jest oczywiście Warszawa.  Przez to Mazowsze znalazło się w gronie lepiej rozwiniętych regionów europejskich. W UE obowiązuje polityka spójności. Polega na wyrównywaniu szans, rozwoju regionów. Wszystkie mające poniżej 75% średniej unijnej uznaje się za słabo rozwinięte. Te co osiągają ponad 90% za wysoko rozwinięte. Dziś Mazowsze wykazuje 106% PKB na głowę mieszkańca. Nie zapominajmy jednak, że Radom, Ostrołęka i Siedlce to ledwo 50%, zaś subregion płocko-ciechanowski 72%. Podział województwa podetnie skrzydła wznoszącym się do lotu, przygwoździ szybujących wysoko.

IMG_3839IMG_3838

Jan Żychliński, starosta pow. Warszawskiego-Zachodniego: przed zapłaceniem janosikowego mamy 2-gie miejsce w kraju pod względem dochodów, po zapłaceniu spadamy poniżej dwóchsetnego. Rozmawiałem z minister Hanną Majszczyk. Rozkłada ręce, na posłów nie ma wpływu… Marszałek Struzik złożył skargę konstytucyjną. Poszliśmy tym przetartym tropem. Trybunał Konstytucyjny nie zdążył rozpatrzyć wniosku. Teraz jest sparaliżowany. Powiat Warszawski-Zachodni płaci obecnie 20 mln 500 tys. zł janosikowego. Przy rozbiorze województwa ta suma wzrośnie.

IMG_3861IMG_3824

Adam Struzik: Policzyliśmy. Dziś janosikowe wynosi 317 mln zł, przy rozbiorze wzrośnie o kolejne 400 tys. zł. Płaci nie tylko województwo. Osobno płacą powiaty i gminy też. Każda wspólnota ma mniej na swoich mieszkańców, lokalnie płacących podatki, wiążących swój los, przyszłość swoich dzieci z rodzinnymi stronami. Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny dla nas wszystkich wyrok. Jednak z zastrzeżeniem, że stare przepisy obowiązywać mają jeszcze 18 miesięcy. Dlatego oszczędnie inwestujemy w kolej, czy modernizacje dróg wojewódzkich. Jest jeszcze drugie, ciche janosikowe. 1 mld 500 mln zł wędruje do innych województw ze środków na służbę zdrowia. To skutek błędnego algorytmu NFZ.

IMG_3866 K13x18IMG_3853 K13x18IMG_3865

Bożena Żelazowska: Mimo to udało się skierować masę pieniędzy na budowę ośrodków kultury. Jak na ten, w którym się znajdujemy. Pamiętam, gdy gnieździły się kątem w remizach OSP, u Was w Błoniu w „Poniatówce”. Był czas, że województwo wspierało wznoszenie 18 instytucji kultury na raz. Dziś wypełniamy je treścią. Błonie umiało przedstawić plany, wnieść wkład własny, przez to zasłużenie otrzymało 35 mln zł dotacji. Dobrze spożytkowanych, skoro nie ruszając się stąd widzę salę, kino, przyciągającą bibliotekę.

IMG_3849IMG_3825

Sala: przybyli mieszkańcy Błonia, okolicznych wsi. Liczni sołtysi, wójt Kampinosu Monika Ciurzyńska, radna powiatowa PSL Dorota Górecka, komendant powiatowy PSP st. bryg. Mirosław Jasztal, prezes powiatowy PSL Marek Książek, radni miejscy, dyrektorzy szkół, Adam Orliński radny Sejmiku Województwa, malowniczy były min. rolnictwa Gabriel Janowski. Obowiązki gospodarza pełnili zgodnie burmistrz Błonia Zenon Reszka i szef FML Michał Dominiak (młody sołtys Grądów sąsiadujących z Lesznem). Zebranych nurtowała wysokość kwoty wolnej od podatku.

IMG_3835echo-powiatu-kampinos-wybory-monika-ciurzynska-750x500

Adam Struzik: Miłe dla kieszeni obywatela, uderzy go w zamierającej ofercie publicznej do niego przecież skierowanej. W skali kraju ubędzie 8 mld zł wpływów z PIT.  Mazowsze straci 53 mln zł, pow. Warszawski-Zachodni 8 mln, Błonie kilka milionów. Musi nastąpić forma kompensaty wydatków na rzecz społeczności: na drogi, szpitale, szkoły. Potrzeba mądrej ustawy o dochodach całego samorządu terytorialnego. W zamian wyrasta wizja państwa centralistycznego. Fundamentem UE jest państwo pomocnicze. Gdzie wszystkie możliwe potrzeby zaspokaja najbliższa wspólnota. Dopiero gdy nie jest w stanie, wyręcza ją powiat, Sejmik Województwa czy rząd centralny. Stąd właśnie znane Państwu fundusze sołeckie, czy budżety partycypacyjne. PSL zawsze był za państwem pomocniczym, za demokracją oddolną, przekazaniem kompetencji jak najbliżej obywateli. Pomysły obecnie rządzących by ośrodki doradztwa rolniczego, nawet ośrodki ruchu drogowego podporządkowywać państwu idą pod prąd nowoczesnych rozwiązań europejskich. PSL był i jest za państwem demokratycznym, gdzie szanowane są normy konstytucyjne, nienaruszalne wolności indywidualne obywatela i wolności wspólnot.

IMG_3856 K13x18IMG_3863

Kultura: Jacek Cieślak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Błoniu, szczerze zatroskany, pytał mnie o możliwości dalszego prowadzenia zajęć artystycznych dla młodzieży. Dokąd janosikowe nie było tak dotkliwe, mogłam wspierać tę budującą ducha i wyobraźnię działalność. Teraz jest ciężko. Podszepnęłam gdzie, skąd, jak wyczarować pieniądze na kształtowanie wrażliwości uczniów.

IMG_3871

Środki unijne, gdy zasady unijne: Adam Struzik przypomniał, że nie da się UE traktować jak wygodnej skarbonki. Tylko brać pieniądze nie przestrzegając zasad państwa prawnego, standardów wspólnoty. Decydując się na wejście do UE w referendum, zgodziliśmy się przestrzegać zasad cywilizowanego świata. Jan Paweł II też wspierał to dążenie. Wskazania Komisji Weneckiej są niepokojąco ważne.  Zasiadają w niej przedstawiciele krajów Starego Kontynentu, ale również USA i Kanady. Stąd tak poważnie ostrzega John Kerry. Pieniądze mogą trafić do Hiszpanii, Portugalii, południowych Włoch, czy Grecji. Polska nie jest pustynią, są też inni potrzebujący – przestrzega prezes wojewódzki PSL.RZĄD UDERZA w POLSKI HANDEL

               Póki rządziła koalicja PO z Polskim Stronnictwem Ludowym, zainteresowanym rozwojem Polski lokalnej, rodzime sklepy skutecznie broniły się przed konkurencją międzynarodowych sieci. Obecnie PiS szykuje nieodpowiedzialną ustawę. Ludzie stracą pracę, zmaleją podatki odprowadzane do naszych gmin, stracą polscy kupcy. Oddaję im głos:MALICKI w OŻAROWIE

                 Do Ożarowa Mazowieckiego (pow. warszawski zachodni) zjechała niecodzienna Filharmonia Dowcipu. Waldemar Malicki stworzył niepowtarzalny zespół. Pod batutą Benedykta Chmielarza 19 muzyków potrafi zabrzmieć unisono jak orkiestra symfoniczna, to znów sweengować jak big band. Do tego dwie sopranistki, tenor i baryton. Nie było by koncertu bez króla instrumentów: fortepianu. Przy klawiszach zasiada sam mistrz: Waldemar Malicki.

IMG_2342IMG_2077

                Show trwał 2 godziny 20 minut. Nie widziałam by moja mała Kasia się wierciła. Dorosła publiczność słuchała urzeczona. Sala Hotelu Mazurkas wypełniona wspaniałą publicznością. Ludzie przyszli szykownie ubrani, znacznie staranniej niż warszawska widownia. Może przez monumentalne wnętrza, albo też z racji sławy Filharmonii, a może po prostu przez szacunek dla sztuki, artystów i samych siebie.

IMG_2293IMG_2231IMG_2659

                 Gości powitał burmistrz Ożarowa Paweł Kanclerz wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Cichalem oraz starosta Jan Żychliński. Wicestarosta Paweł Białecki zadbał, by widowni i artystom niczego nie brakowało.

IMG_2901IMG_2444

             Repertuar to soczysty koktajl muzyczny. Walce, arie operowe, utwory fortepianowe i współczesna rozrywka. Mieszanka stylów, epok, tempa, dynamiki. „Sonata księżycowa” Ludwika van Beethovena przechodzi w popowe Coco Jambo, włączają się raperzy…

IMG_2329IMG_2173

                Wielkie widowisko sceniczne. Doskonała akustyka sali i rozbudowany nowoczesny system oświetleniowy dopełniał muzykę jasnością, mrocznymi cieniami. To grało. Jeśli w waszej okolicy pojawi się Filharmonia Dowcipu, nie przegapcie okazji do dobrej zabawy.

IMG_2108 - K9x13IMG_2485 przerzuconeMAZOWSZE JEST JEDNO

 MG_9083

Nawoływania do podziału Województwa Mazowieckiego to ryzyko utraty 9 mld złotych. Gwarancja pogorszenia życia mieszkańców podwarszawia, stolicy, zapaść cywilizacyjna terenów bardziej odległych.

mapa rozkładuz16805116Q,Pasazer-czeka-na-odjazd-autobusu-PKSchata zalipie

                 Toczy się ożywiona dyskusja na temat podziału Województwa Mazowieckiego. Przypomnijmy, że województwa samorządowe powstały by integrować tereny zapóźnione z wysoko rozwiniętymi. Wydzielenie Warszawy i naszych powiatów okolicznych z organizmu Mazowsza uderzy zatem we wszystkich.

108_688bscf2268256583_1357716016_5889_p

Gospodarczo: Nowe województwo mają tworzyć miasto Warszawa i osiem powiatów okolicznych: otwocki, wołomiński, legionowski, nowodworski, warszawski zachodni, grodziski, pruszkowski, piaseczyński. Wyłoni się województwo statystycznie bogatsze od dzisiejszego. Dlatego cały kraj zażąda zwielokrotnienia janosikowego od tego nowego organizmu. Pozostałe tereny, bardziej oddalone od stolicy podupadną ekonomicznie, nie będą w stanie dźwigać inwestycji. Nie wiadomo też wg jakiego kryterium podzielić dług Mazowsza (1 mld 600 mln zł), powstały w wyniku konieczności płacenia janosikowego. Tylko jedność Mazowsza, w takim kształcie jakim jest dzisiaj, jest szansą i gwarancją równomiernego rozwoju. Gdyby dodatkowo doszło do powołania Województwa Środkowopomorskiego, eksperci zapowiadają zapaść podwarszawia i stolicy.

Pochod_zbojnikow_1wydmyJanosik_z_frajerka

– Nadzieja, że nowe województwo będzie dysponować większymi środkami niż teraz trafiają do powiatów przyszłego województwa, jest raczej płonna. Jego budżet byłby szczególnie uzależniony od mechanizmu redystrybucji środków, zwanego potocznie janosikowym. Powód jest prosty: region jest gospodarczo słaby i dysponuje znacznie niższymi wpływami z podatku dochodowego od osób prawnych CIT w przeliczeniu na mieszkańca niż województwa obecnie funkcjonujące – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” dr Marek Goleń, ekspert od gospodarki samorządowej, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

bozena_zelazowska_strachowka_2011_02j-bp55_68810806187_596939303743734_9048344731505417496_n

W dziedzinie edukacji i kultury: znacznie utrudniony zostanie dostęp do uczelni wyższych, teatrów, wystaw. A przecież powstały aby korzystali z nich mieszkańcy całego Mazowsza i nie tylko. Temu właśnie służy przyjęta Strategia Rozwoju Kultury, plan dyfuzji osiągnięć kulturalnych stolicy w terenie. Jest na to 7 mln zł. Czyje w godzinie rozbratu? To co jest obecnie naturalne (wymiana wystaw, turnée teatralne, koncerty), będzie wymagało umów bilateralnych z innym podmiotem. Równolegle takie lokalne centra kulturalne jak Opinogóra, Radom, Płock stracą blask. Adaptacja i wyposażenie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu pochłonęło 25 mln zł. Remont Teatru Dramatycznego w Płocku kolejne 21 mln zł, również sfinansowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i środki unijne. Muzeum w Opinogórze, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, to kolejne przykłady. Na remont pałacu w Chrzęsnem przekazano 7 mln zł, ponad połowę kosztów. Wiele się udaje, gdy Mazowsze jest jedno.

bozena_zelazowska_deszcz_medali_18cSCF8135IMG_7878

Zdrowie: kto poprowadzi szpitale wojewódzkie? Bo powiaty uginają się pod ciężarem kosztów swoich szpitali i nowych nie przejmą. Na rewitalizację Drewnicy Samorząd Województwa Mazowieckiego kierowany przez marszałka Adama Struzika przeznaczył 177 mln złotych (materiał VIDEO). Carski jeszcze szpital otrzyma nowe pawilony, przeskoczy z XIX w XXI w. Ma obsługiwać 700 tys. mieszkańców. Inwestycja zostanie oddana w 2017 r. Hmm, tylko komu? Szpital wznosi się w pow. wołomińskim. I co, nowe województwo odkupi obiekt od Mazowsza? Ma spłacić połowę, czy wyrwać darmo? A co ze 187 ratującymi życie karetkami pogotowia Meditransu? Sieć stacji jest zintegrowana, połączona z 722 wyspecjalizowanymi jednostkami szpitali (chirurgia, kardiologia, pediatria etc.), działa niezawodnie. To tylko niektóre przykłady, które dzisiaj brzmią jak wielkie niewiadome. Nie psujmy, wszak pierwsza zasada medycyny brzmi: primum non nocere.

capacidad-frente-a-la-discapacidad1 8c43cfc3485ed70fc3d382229beacaab

W wymiarze rozwojowym: plan dotacji unijnych uwzględnia jedno Mazowsze. RPO na lata 2014-2020 wynosi 2 mld 100 mln euro. Bruksela nie musi się zgadzać na jakiś algorytm ponownego podziału przyznanych środków. Mówimy o kwocie ponad 9 mld złotych. Astronomia? Ujmę prościej: to wysokość tegorocznego budżetu całego Mazowsza razy 3,5. Jakby na 3,5 roku. Nawet powiaty podwarszawskie, spięte z metropolią, stracą. Ich wysiłki w budowie kanalizacji, stacji uzdatniania wody, doposażania OSP zabrzmią egzotycznie.

bozena_zelazowska_reczaje_ogien_i_woda_05straz biegniebz kask

                  Destrukcja wywołuje pokusę dalszej destrukcji. Już padają pomysły przyłączenia Siedlec do Białej Podlaskiej, rozpołowienia powiatu otwockiego. Tak się nie da planować ani życia rodzinnego, edukacji dzieci, ani społecznego przez lokalne samorządy. Do tego doszłaby wielomiesięczna restrukturyzacja urzędów, większe wydatki na biurokrację. I szereg palących ludzkich spraw spychanych z biurka na biurko, zagubionych, zawieszonych, rozpatrywanych ponownie. Zamęt, anarchia, chaos. Jest jedno Mazowsze. I niech tak pozostanie.

Ryciny Władysława Skoczylasa, obrazy Marcina Sutryka (Siedlce)

????????????????????????????????????????????????????????????????????????Na straży wolności

pomalowany

            I mnie się oberwało. Dziękuję za 1466 głosów. Tę surową recenzję przyjmuję z pokorą i zrozumieniem. Lista ludowców na podwarszawiu utrzymała 58% wyborców sprzed czterech lat. Na mnie głosowało 63% tych z Was, co poprzednio. Dziękuję za 5% zaufania więcej niż do pozostałych. Widzę, że wszędzie tam, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać, dotknąć się – mamy do siebie zaufanie. Jak w Kołbieli, Poświętnem, Zakroczymiu, Sobieniach. Tam gdzie rzadziej widzieliśmy się osobiście i byłam utożsamiana z tym co nadawano w telewizji, odpokutowałam.

????????????????????????????????????_MG_4401 ciezkie

             Skupię się na dalszej pracy na rzecz mieszkańców w Sejmiku Województwa, blisko ludzkich spraw. Spotkamy się wkrótce. Samorządy to ostatnia enklawa gdzie wielość poglądów i merytoryka przeważa nad jednym słusznym głosem. Niech tak pozostanie. Będę broniła autentyzmu i wielobarwności samorządu, instytucji kultury, prasy, uniwersytetów. Wspólnie obronimy demokrację. Zapraszam do współpracy.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????Trzy propozycje dla mieszkańców

              W debacie zorganizowanej przez Pawła Białeckiego, wicestarostę powiatu warszawskiego zachodniego, prezentowałam stanowisko PSL. Swoją wizję przyszłości przedstawili Jacek Sasin (PiS) i Jan Grabiec (PO). Mieszkańcy podwarszawia mamy w czym wybierać. Trzy propozycje, trzy drogi w przyszłość poznasz słuchając autentycznego, nie montowanego nagrania debaty trzech głównych sił. Posłuchaj klikając:

IMG_7086 - K3x4